Halhal Nedir? Bileklik Halhal Nedir?

24/05/2022 Yazar DSG Accessories 0

Halhal; çok eski zamanlardan beri kullanılan, hanımların ayak bileklerine taktıkları zincir halkaya denir. Anadolu’ da güneydoğu’ da yaygın olarak kullanılan, Dünya’da ise Hint, Mısır ve Arap hanımlarınca takılan aksesuardır.

Halhal’ın tarihçesine bakarsak İ.Ö 2000 ve İ.Ö. 7000 li yıllarda yapılan kazılar da İran’da hanımların halhal taktıklarına rastlanılmış. Antik takılar kısmında yer alan halhal, Anadolu’da yaygın olarak kullanılan ve Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde bir çeşit nişan simgesi gibi anlam taşımakta ve halhal takan hanımların yürürken bile ses çıkararak etrafa nişanlı olduklarını anlatmak istemişler. Bir başka rivayete göre de Osmanlı döneminde, bir evliliği olmayan hanımların bunu ima etmek için halhal taktıklarıdır.

Halhal dilimize Arapça Halahil kelimesinden Türkçe’ ye girmiş bir sözcüktür ve hanımların süs eşyası olarak taktığı altın yada gümüşten halka, ayak bileziği anlamına gelir. Günümüzde ise tam bir moda ikonu olan halhallar, yazın gelmesiyle plajların en favori takılarından birisidir.